Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Historia pierścionków zaręczynowych sięga najprawdopodobniej starożytnej Grecji, gdzie wręczano je sobie na znak miłości i połączenia. Czy wiesz, na który palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

W nowożytnej tradycji europejskiej mężczyzna obdarowuje kobietę pierścieniem wraz z oświadczynami i stanowi to przypieczętowanie związku. W najbardziej klasycznej formie jest to złoty pierścionek z brylantem. Obecnie jednak panuje w tym zakresie spora dowolność i symbol zaręczyn może przybierać różne postacie. Od kilku lat bardzo modne są pierścionki z kolorowymi kamieniami jubilerskimi – szafirem, szmaragdem, rubinem, topazem, brylantami żółtymi, różowymi, czarnymi, ze złota żółtego lub białego.

z17Swego rodzaju dowolność i indywidualizm wkroczyły również w kwestię noszenia zaręczynowego pierścionka.

Tradycyjnie powinno się go nosić na serdecznym palcu prawej ręki do momentu zaślubin. Jednak pod wpływem wzorców zachodnich wiele pań nosi go na serdecznym palcu lewej ręki, co ma dodatkowe symboliczne uzasadnienie w bliskości serca.

Część osób, pragnąc zaznaczyć swoją odrębność i niezależność od tradycji, nosi pierścionek zaręczynowy na innych palcach, nawet na kciuku. Wszystko zależy zatem od tego, jak wielką wagę przywiązujemy do symboliki i rytuałów związanych z zaręczynami i narzeczeństwem.

Problem może się pojawić z chwilą samego ślubu i konieczności założenia obrączki. Możemy wówczas zrezygnować z noszenia pierścionka całkowicie lub też zakładać go jedynie na określone okazje. Możemy też przełożyć go na lewą rękę, na pewno musimy to zrobić w dniu ślubu, bowiem serdeczny palec prawej ręki musi pozostać wolny dla obrączki.

Nie ma przeszkód, aby tego rodzaju układ – na prawej obrączka, na lewej pierścionek, pozostawić na stałe. Pod jednym wszakże warunkiem, obie ozdoby powinny do siebie pasować pod względem jeśli nie kruszcu, to przynajmniej stylu. Nie będzie dobrze wyglądać, jeśli na jednej ręce pojawi się tradycyjna złota obrączka, a na drugiej bardzo nowoczesny w formie pierścionek wykonany na przykład z czarnej ceramiki.

 

Zobacz piękne obrączki ślubne w sklepie online – Jubiler.pl

Dowiedz się co symbolizują obrączki